Preskoči na glavni sadržaj

Problemi s probavom- Evo kako ih rešiti..

Hrana koju jedemo sadrži nutrijente koji služe za rast, obnovu i razvoj tela, a pružaju nam i energiju za svakodnevne aktivnosti. Varenje je proces razlaganja te hrane na prostije faktore: vitamine, minerale, proteine, ugljene hidrate, masti i ostale hranljive materije. Ako probava ne funkcioniše kako treba to se može odraziti na celo telo. Zamislite motor koji ne iskorišćava gorivo kako treba.
500

Šta pomaže kod blažih probavnih smetnji?

Ako se radi o blažim probavnim smetnjama poput nadutosti, povremene retke stolice ili grčeva u stomaku mogu vam pomoći sledeće stvari:

probiotici (ovo su dobre bakterije koje nam pomažu u razgradnji hrane i pomažu protiv nadutosti i proliva. Nalaze se u jogurtu i kiselom kupusu, a možete ih kupiti iu kapsulama u apoteci)
jedite manje šećera (ako imate osetljiva creva i narušenu crevnu floru smanjite upotrebu šećera jer njime se hrane loše bakterije)
jedite sporije (prebrzo jedenje može uzrokovati probavne smetnje poput podrigivanja i nadutosti jer ako jedemo brzo najčešće pojedemo više nego što nam treba, hrana dolazi u želudac nesažvakane, a tu je i određena količina vazduha koja prouzrokuje podrigivanje)

jedite manje masnoća (iako masti same po sebi nisu loše i neophodne su za mnoge telesne procese, njihovo varenje traje najduže i smanjivanjem masti u ishrani možete malo rasteretiti svoj probavni sistem. Naročito je teško svariti masnu prženu hranu.)

eliminacija (pratite nakon kakve hrane se osećate loše i izbacite hrane koje vam prave probleme)
razmislite o prirodnim lekovima i suplementima (danas se većina prirodnih lekova može naći kao preparat u kapsuli za koji ne treba lekarski recept. Npr. možete u apoteci ili na internetu kupiti đumbir u kapsulama koji je naročito dobar protiv mučnine i povraćanja. Ulje peperminta pomaže osobama koje imaju iritabilnim crevo sa prolivima. Tu je i kurkuma koja pomaže kod gastritisa i čireva)

prestanite pušiti (ako pušite cigarete to utiče na varenje, ai na ostatak vašeg tela)
smanjite stres u životu (odvojite deo dana za odmor, meditaciju, masaže, kupke i druge načine opuštanja jer nervozna glava često znači i nervozan stomak)
Kako otkriti šta ne valja s mojom varenjem?

Objasnimo prvo na kratko kako probava radi. Hrana se počinje razlagati već u ustima žvakanjem, a gutanjem prolazi kroz jednjak i stiže u želudac. Tu se luči jaka kiselina koja hranu nakon sat-dva pretvori u gustu kašu koja se ispušta u tanko crevo. U tankom crevu se odvija upijanje sve nutrijenata, a na posletku suvišni delovi završavaju u debelom crevu. Na tom putu takođe ulogu igraju i jetra, žuč, pankreas i drugi organi.

Ako se bilo koji deo ovog procesa poremeti, može doći do velikih problema.

Najčešće vrste probavnih smetnji i bolesti su:

iritabilnim crevo (jedna od najčešćih probavnih bolesti, u nekim državama češća, au nekima rijeđa, zavisno o ishrani. Glavni simptom je proliv ili zatvor, u zavisnosti od tipa bolesti. U Velikoj Britaniji svaka peta žena i svaki deseti muškarac ima iritabilnim crevo. Ovo je bolest koja zahteva drastičnu promenu ishrane kao i upotrebu probiotika ili lekova koje vam propiše doktor)

GERB, gorušica (vraćanje želudačne kiseline u jednjak može biti jako iritantno i bolno iskustvo popraćeno peckanjem u području grudne kosti, a nekad i jednjaka i grla. Izbegavanje kafe, alkohola, čokolade, masne i začinjene hrane može pomoći ali ne tako puno. Najveću pomoć pružaju lekovi koji smanjuju lučenje želudačne kiseline, iako i oni imaju nuspojava i treba ih koristiti u manjim dozama)

preteran rast bakterija u tankom crevu (iako naša creva prirodno sadrže mnogo bakterija, kada se one preterano razmnože u tankom crevu to može prouzrokovati probavne smetnje poput proliva i osetljivosti na određene hrane)
zatvor (svaka deseta osoba ima probleme sa konstipacijom, a ovaj problem se može vrlo lako rešiti promenama u načinu ishrane)

gastritis (upala želudačne sluznice može prouzrokovati simptome poput mučnine, boli u sredini stomaka, nadutosti ili gubitka apetita)
intolerancija na laktozu (otprilike 5 i do 15% belaca ima problema s varenjem mleka, a taj broj je daleko veći kod drugih rasa, npr. čak tri četvrtine crnaca ima problem sa varenjem mlečnog šećera laktoze)

Gore navedeno je samo deo probavnih smetnji i bolesti koje čoveka mogu zadesiti. Tu su još i kronova bolest, malapsorpcija žučne kiseline, crevni paraziti, celijakija (alergija na gluten iz pšenice), čir na želucu, ulcerozni kolitis i druge bolesti. Većina ovih bolesti su teže prirode i verovatno biste saznali do sad da ih imate, ali ako imate česte retke stolice vrijedilo bi se ipak testirati kod doktora.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Porodica travara Asima Kljuna upozorava: Pojavili se prevaranti, terapije uzimati samo kod Asimovog sina Semira!

Prvog dana nove, 2016. godine, mnoge je zatekla vijest da je poznati travar, Asim Kljun, zauvijek napustio ovaj svijet. Njegov odlazak s ovog svijeta, kako saznajemo, neki su pokušali iskoristiti za raznorazne malverzacije, koje bi mogle biti kobne za Asimove pacijente, neke nove ali i one koje je Asimova smrt zatekla u sred, na početku ili pri kraju trerapije. Zato, porodica Asima Kljuna javnost upozorava: “Prije svega želimo da uputimo iskrene izraze zahvalnosti za podršku koju ste nam pružili u najtežem trenutku. Divno je bilo vidjeti izraze duboke boli i iskrene sućuti iz svih krajeva svijeta. Još jednom hvala svima! Ovim putem želimo da obavijestimo sve klijente koje je Asimova smrt zatekla u nedovršenoj fazi liječenja, da nastavak terapije mogu obezbijediti pozivom na neki od ranije poznatih brojeva, bilo u BiH (062/284-179) ili u Crnoj Gori (00 382 69 331 835). Naime, ekipa koja je zajedno sa Asimom radila na prikupljanju, sortiranju, obradi i kombinovanju iscjeljite

Uklanjanje madeža prirodnim putem bez ožiljka i bez oštećenja kože!

Uklanjanje madeža prirodnim putem: naučite kako ukloniti madeže Madeži (med. nevus) su nepravilnosti na koži, koje označava tamnija boja ili mala izbočina. Može biti i oboje. To su površinske nakupine tkiva i melanocita, stanica kože, koje proizvode pigment koji koži daje prirodnu boju. Mogu se pojaviti bilo gdje na koži, a kad se pojave na vidljivom mjestu predstavljaju estetski problem. Uzrok pojavljivanja je nepoznat. Poznato da se najviše javljaju kod osoba s visokom razinom hormona, a neki su i nasljedni. U većini slučajeva se nevusi uklanjaju kirurškim putem, ali neki se mogu ukloniti i prirodnim putem. Kirurg odstranjuje madež tako da ga izreže van i nakon toga spoji kožu unutarnjim šavovima. Međutim, unatoč trudu kirurga da to čim bolje napravi, ožiljak zna ostati vidljiv i mnogim ljudima to jako smeta. Odstranjivanje prirodnim putem ne ostavlja ožiljke pa se zato preporučuje, ali samo kod bezopasnih madeža. Ako pokušate sami ukloniti onaj kancerogeni,

Proverena i uspešna mešavina lekovitog bilja i čaj za miome na materici, ciste i polipe, hiperplazije i poliistične jajnike

Čaj za miome na materici i ciste BioMiom je provereno dobar i potvrdjen čaj za ženske probleme koji je dao izvanredne rezultate u praksi. Savremena žena usled loše ishrane, unosa hormona, stresa i prekomerne upotrebe masnoća i životinjskih proteina postaje sve osetljivija u predelu urogenitalnih organa. Masovna je pojava da žene dobijaju miome, ciste, polipe, da imaju česte upale jajnika, da su im jajnici policistični, i da te tegobe prerastaju u hronične tegobe. Čaj za miome na materici, ciste, upale jajnika, polipe i ženske probleme BioMiom je već dugo godina prisutno rešenje za ženske probleme koje postoji na tržištu i daje odlične rezultate. Šta je miom i kako nastaje? Myoma, miom je benigna neoplazma – tumor, nastala umnožavanjem mišićnih ćelija. Postoje sledeći oblici mioma; fibroleiomyoma, tumor koji je sastavljen od glatkih mišićnih vlakana i vezivnog tkiva; leiomyom ili lejomiom je benigni tumor koji potiče od glatkih mišića i raste ekspanzivno u obliku okruglastog čvor