Preskoči na glavni sadržaj

Znanstvenici stvorili piliće bez perja radi smanjenja troškova uzgoja

Nakon prve informacije o pilićima bez perja iz 2002. godine, pozornost javnosti i svjetskih medija još jednom je usmjerena na ovaj eksperiment dizajniran samo za jednu svrhu – stvoriti komercijalnu piletinu zbog gospodarske i ekološke prednosti. Ponovno čovjek misli da je pametniji od prirode i onoga kako je ona to savršeno oblikovala za opstanak svakog živog bića. Pitamo se, što je slijedeće, može li nas uopće išta više iznenaditi?

Pijetlići bez perja imaju izrazito crvenu boju kože za koju znanstvenici genetičari kažu da je normalna i tipična. Izraelski znanstvenik, profesor Avigdor Cahaner s Hebrejskog sveučilišta Jeruzalemskog Agronomskog fakulteta, navodi da su se očekivane prednosti goluždravih pilića potvrdile te da su izrazito pogodni za uzgoj u vrućim i vlažnim podnebljima. Također tvrdi da su ovi genetski modificirani pilići učinkovitiji, brže rastu i otporni su na toplinu i u konačnici će peradarske industrije imati velike koristi.

Cahaner objašnjava da u vrućim uvjetima perje pilića sprječava rasipanje interno proizvedene topline. Prema tome smanjuje se njihov stvarni rast, prinos i kakvoća mesa. Isto tako, mnogi ugibaju od vrućine prije nego li dospiju u prodaju. Zbog toga peradarske industrije imaju velike troškove zbog dodatnog hlađenja. Naravno, pilići bez perja ne trebaju hlađenje, stoga smanjuju troškove i povećavaju profit.

Ruski stručnjaci su otkrili još jedan ozbiljan nedostatak u novoj vrste piletine. Nepostojanje perja će stvoriti nelagodu za vrijeme parenja, kaže Margarita Dmitrieva, zamjenica direktora za istraživanja na ruskom veterinarskom institutu za peradarstvo. Kod parenja pijetao može ozlijediti kokoš svojim noktima i kljunom jer koka sada nema perja ni na glavi ni na  vratu. Stoga se nokti pijetla moraju rezati. Osim ogrebotina, pijetao se nema za šta držati svojim kljunom jer kokoši nemaju perja za koje se obično drži. Opstanak ozljeđenih kokoši je u opasnosti jer kada su ozljeđene, druge kokoši ih napadaju te ih se mora držati u izolaciji i liječiti.

Izraelski su genetičari slažu sa svojim ruskim kolegama, ali i će dalje uzgajati ćelave kokoši. Kažu i da se okusom ova piletina ne razlikuje od one s perjem, a donosi mnoge prednosti. Za peradarsku industriju samu, ne i za životinje, naravno.

Mnogi se sjećaju slika sa sela, gdje kokoši i pijetlovi, s perjem naravno, slobodno šeću dvorištem i hrane se zrnima te sitnim kukcima i glistama, veselo čeprkajući zemlju. Jedino takva piletina može imati dobar okus, ova industrijski tovljena ne samo da nema okus, ona smrdi, i često je zaražena salmonelom, puna je vode te je tretirana raznim lijekovima. Zašto se piletina puni vodom čitajte ovdje. Testovi sastojaka industrijski uzgojene piletine su ukazivali na fluorkinolone (zabranjene antibiotike), arsen, kofein, antidepresive, antihistaminike i acetaminofen. Više o tome čitajte u tekstu: “Čime je hranjeno pile koje se nalazi na vašem tanjuru?”

Mnogi će sada reći da nemaju uvjete za uzgoj vlastite piletine, što je i normalno ako žive u stanu ili ako se jednostavno ne žele baviti uzgojem. No kad prestanemo biti previše komotni, i kada počnemo misliti na vlastito zdravlje, shvatit ćemo da lako možemo doći i do domaće, organski uzgojene piletine. Ona se neće nuditi u supermarketima, ali je možete naći u prodaji na specijaliziranim štandovima ili možete do nje doći tako da je naručite od uzgajivača. Osim što će odlično doći vašoj prehrani, ovi su pilići, prije nego li postanu hrana, živjeli u normalnim prirodnim uvjetima što će se svakako odraziti na kvalitetu mesa.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Porodica travara Asima Kljuna upozorava: Pojavili se prevaranti, terapije uzimati samo kod Asimovog sina Semira!

Prvog dana nove, 2016. godine, mnoge je zatekla vijest da je poznati travar, Asim Kljun, zauvijek napustio ovaj svijet. Njegov odlazak s ovog svijeta, kako saznajemo, neki su pokušali iskoristiti za raznorazne malverzacije, koje bi mogle biti kobne za Asimove pacijente, neke nove ali i one koje je Asimova smrt zatekla u sred, na početku ili pri kraju trerapije. Zato, porodica Asima Kljuna javnost upozorava: “Prije svega želimo da uputimo iskrene izraze zahvalnosti za podršku koju ste nam pružili u najtežem trenutku. Divno je bilo vidjeti izraze duboke boli i iskrene sućuti iz svih krajeva svijeta. Još jednom hvala svima! Ovim putem želimo da obavijestimo sve klijente koje je Asimova smrt zatekla u nedovršenoj fazi liječenja, da nastavak terapije mogu obezbijediti pozivom na neki od ranije poznatih brojeva, bilo u BiH (062/284-179) ili u Crnoj Gori (00 382 69 331 835). Naime, ekipa koja je zajedno sa Asimom radila na prikupljanju, sortiranju, obradi i kombinovanju iscjeljite

Uklanjanje madeža prirodnim putem bez ožiljka i bez oštećenja kože!

Uklanjanje madeža prirodnim putem: naučite kako ukloniti madeže Madeži (med. nevus) su nepravilnosti na koži, koje označava tamnija boja ili mala izbočina. Može biti i oboje. To su površinske nakupine tkiva i melanocita, stanica kože, koje proizvode pigment koji koži daje prirodnu boju. Mogu se pojaviti bilo gdje na koži, a kad se pojave na vidljivom mjestu predstavljaju estetski problem. Uzrok pojavljivanja je nepoznat. Poznato da se najviše javljaju kod osoba s visokom razinom hormona, a neki su i nasljedni. U većini slučajeva se nevusi uklanjaju kirurškim putem, ali neki se mogu ukloniti i prirodnim putem. Kirurg odstranjuje madež tako da ga izreže van i nakon toga spoji kožu unutarnjim šavovima. Međutim, unatoč trudu kirurga da to čim bolje napravi, ožiljak zna ostati vidljiv i mnogim ljudima to jako smeta. Odstranjivanje prirodnim putem ne ostavlja ožiljke pa se zato preporučuje, ali samo kod bezopasnih madeža. Ako pokušate sami ukloniti onaj kancerogeni,

Proverena i uspešna mešavina lekovitog bilja i čaj za miome na materici, ciste i polipe, hiperplazije i poliistične jajnike

Čaj za miome na materici i ciste BioMiom je provereno dobar i potvrdjen čaj za ženske probleme koji je dao izvanredne rezultate u praksi. Savremena žena usled loše ishrane, unosa hormona, stresa i prekomerne upotrebe masnoća i životinjskih proteina postaje sve osetljivija u predelu urogenitalnih organa. Masovna je pojava da žene dobijaju miome, ciste, polipe, da imaju česte upale jajnika, da su im jajnici policistični, i da te tegobe prerastaju u hronične tegobe. Čaj za miome na materici, ciste, upale jajnika, polipe i ženske probleme BioMiom je već dugo godina prisutno rešenje za ženske probleme koje postoji na tržištu i daje odlične rezultate. Šta je miom i kako nastaje? Myoma, miom je benigna neoplazma – tumor, nastala umnožavanjem mišićnih ćelija. Postoje sledeći oblici mioma; fibroleiomyoma, tumor koji je sastavljen od glatkih mišićnih vlakana i vezivnog tkiva; leiomyom ili lejomiom je benigni tumor koji potiče od glatkih mišića i raste ekspanzivno u obliku okruglastog čvor