Preskoči na glavni sadržaj

Korisni savjeti: Ove lijekove obavezno ponesite na ljetovanje

Korisni savjeti: Ove lijekove obavezno ponesite na ljetovanje

Često se desi da spakujemo na brzinu dva-tri lijeka, a onda se ispostavi da smo nešto zaboravili. Kako vam se to ne bi desilo i ove godine, pripremili smo za vas spisak.

Pogledajte spisak lijekova koje ljekari savjetuju da ponesete na ljetovanje:

1. Tablete protiv povraćanja

U apotekama možete kupiti odlične preparate za rješavanje ovog problema. Tabletu trebate uzeti prije samog puta, a ne kada se mučnina već pojavila. Obično se ovakve tablete dobro podnose. Kako kažu ljekari, jedan od glavnih sporednih efekata je pospanost, što može biti i dobro za put, piše Faktor.

2. Lijekove za “obaranje” temperature

Povišenu temperaturu, sa minimalno neželjenim efektima, snižavaju lijekovi kao što su Paracetamol ili ibuprofen (Brufen). Pored sirupa treba ponijeti i čepiće (supozitorije) paracetamola. Čepići su veoma važni kada dijete povraća ili jednostavno neće da proguta sirup. Naravno, ne treba ih koristiti kada dijete ima proliv.

Pored skidanja visoke temperature, ovi su lijekovi dobri analgetici – mogu da ublaže bol. Oni su veoma dobri za terapiju sunčanice, naravno, uz uzimanje velikih količina tečnosti.

3. Lijekove protiv alergija

Sirup sa antihistaminikom treba, također, imati kod sebe jer na ljetovanju nisu rijetke alergije na sunce, insekte i slično. Lijekovi protiv alergije mogu ublažiti tegobe od opekotina koje su izazvane prekomijernim sunčanjem, ali mogu riješiti i nepodnošljivi svrab koji je nastao od ujeda komarca.

4. Kapi za nos

Za bebe je pogodan rastvor efedrina (0.5%), a veća djeca mogu koristiti jače kapi, naravno za djecu (Olynth, Adrianol, Nafazol…). Kapaljka je obavezna uz kapi, čak i kada nije predviđena od strane proizvođača, a ako su kapi u vidu nazalnog spreja – nije potrebna, savjetuje Yumama.com. Kapi se ne daju duže od 4-5 dana, a to je obično dovoljno da ljetnja prehlada prođe.

5. Sredstva za nadoknadu tečnosti

Ove preparata možete kupiti u bilo kojoj apoteci. Lako se rastvara u vodi, a djetetu trebate davati često manje količine rastvora, naročito ako dijete povraća.

6. Antibiotsku kremu

Nije loše imati i neku antibiotsku kremu (Enbecin, Chloramphenicol, Gentamicin), jer nije rijetko da djeca sa promjenom ambijenta dobiju infekciju kože.

7. Kapi za oči

Boravak na pijesku i često trljanje oka mogu da dovedu do zapaljenja vežnjače (konjunktivitis), pa zato nije loše ponijeti na ljetovanje antibiotske kapi za oči.

Pored antibiotskih, treba imati i kapi koje sadrže i kortikosteroid (sa ili bez antibiotika) koji može umiriti alergijsko zapaljenje konjuktive. Ovo se nekada može desiti kada djeca dugo rone otvorenih očiju (bez maske za ronjenje), ali se može javiti i kao dio alergije na sunce. Obavezno se treba držati propisanih doza, a najbolje je prije upotrebe konsultovati ljekara.

8. Sterilnu gazu i hanzaplast

Sterilna gaza i hanzaplast zauzimaju malo mjesta, a mogu biti veoma korisni.

9. Antiseptični rastvor

Neki antiseptični rastvor (povidon, 3% hidrogen ili 3% borna kiselina) je neohodan za pravilnu obradu posjekotina i trebali bismo ga imati u koferu.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Porodica travara Asima Kljuna upozorava: Pojavili se prevaranti, terapije uzimati samo kod Asimovog sina Semira!

Prvog dana nove, 2016. godine, mnoge je zatekla vijest da je poznati travar, Asim Kljun, zauvijek napustio ovaj svijet. Njegov odlazak s ovog svijeta, kako saznajemo, neki su pokušali iskoristiti za raznorazne malverzacije, koje bi mogle biti kobne za Asimove pacijente, neke nove ali i one koje je Asimova smrt zatekla u sred, na početku ili pri kraju trerapije. Zato, porodica Asima Kljuna javnost upozorava: “Prije svega želimo da uputimo iskrene izraze zahvalnosti za podršku koju ste nam pružili u najtežem trenutku. Divno je bilo vidjeti izraze duboke boli i iskrene sućuti iz svih krajeva svijeta. Još jednom hvala svima! Ovim putem želimo da obavijestimo sve klijente koje je Asimova smrt zatekla u nedovršenoj fazi liječenja, da nastavak terapije mogu obezbijediti pozivom na neki od ranije poznatih brojeva, bilo u BiH (062/284-179) ili u Crnoj Gori (00 382 69 331 835). Naime, ekipa koja je zajedno sa Asimom radila na prikupljanju, sortiranju, obradi i kombinovanju iscjeljite

Uklanjanje madeža prirodnim putem bez ožiljka i bez oštećenja kože!

Uklanjanje madeža prirodnim putem: naučite kako ukloniti madeže Madeži (med. nevus) su nepravilnosti na koži, koje označava tamnija boja ili mala izbočina. Može biti i oboje. To su površinske nakupine tkiva i melanocita, stanica kože, koje proizvode pigment koji koži daje prirodnu boju. Mogu se pojaviti bilo gdje na koži, a kad se pojave na vidljivom mjestu predstavljaju estetski problem. Uzrok pojavljivanja je nepoznat. Poznato da se najviše javljaju kod osoba s visokom razinom hormona, a neki su i nasljedni. U većini slučajeva se nevusi uklanjaju kirurškim putem, ali neki se mogu ukloniti i prirodnim putem. Kirurg odstranjuje madež tako da ga izreže van i nakon toga spoji kožu unutarnjim šavovima. Međutim, unatoč trudu kirurga da to čim bolje napravi, ožiljak zna ostati vidljiv i mnogim ljudima to jako smeta. Odstranjivanje prirodnim putem ne ostavlja ožiljke pa se zato preporučuje, ali samo kod bezopasnih madeža. Ako pokušate sami ukloniti onaj kancerogeni,

Proverena i uspešna mešavina lekovitog bilja i čaj za miome na materici, ciste i polipe, hiperplazije i poliistične jajnike

Čaj za miome na materici i ciste BioMiom je provereno dobar i potvrdjen čaj za ženske probleme koji je dao izvanredne rezultate u praksi. Savremena žena usled loše ishrane, unosa hormona, stresa i prekomerne upotrebe masnoća i životinjskih proteina postaje sve osetljivija u predelu urogenitalnih organa. Masovna je pojava da žene dobijaju miome, ciste, polipe, da imaju česte upale jajnika, da su im jajnici policistični, i da te tegobe prerastaju u hronične tegobe. Čaj za miome na materici, ciste, upale jajnika, polipe i ženske probleme BioMiom je već dugo godina prisutno rešenje za ženske probleme koje postoji na tržištu i daje odlične rezultate. Šta je miom i kako nastaje? Myoma, miom je benigna neoplazma – tumor, nastala umnožavanjem mišićnih ćelija. Postoje sledeći oblici mioma; fibroleiomyoma, tumor koji je sastavljen od glatkih mišićnih vlakana i vezivnog tkiva; leiomyom ili lejomiom je benigni tumor koji potiče od glatkih mišića i raste ekspanzivno u obliku okruglastog čvor